Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Laserowe czyszczenie aniloksów

Powrót do usług

Laserowe czyszczenie aniloksów

Wykonujemy czyszczenie laserowe cylindrów rastrowych dla drukarń fleksograficznych, offsetowych i rotograwiurowych.

Graw już od ponad 7 lat czyści laserowo walki i tuleje rastrowe,  będąc pionierem we wdrażaniu tej technologii na polski rynek poligraficzny. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i stosowaniu dedykowanych urządzeń, potrafimy wyczyścić wałek w sposób w pełni bezpieczny, osiągając nominalną pojemność siatki rastrowej. Wciąż rozwijamy i inwestujemy w technologię laserową, aby utrzymać pozycję lidera.

Najnowszy laser do czyszczenia aniloxów piątej generacji, którego staliśmy się posiadaczem zapewnia skuteczne czyszczenie bardzo wysokich liniatur w jeszcze krótszym czasie, zmniejszając przestoje i zwiększając wydajność produkcji naszych klientów.

Dzięki skorzystaniu z naszej usługi zaoszczędzą Państwo czas i pieniądze, często wydatkowane na regenerację powierzchni wałków i tulei rastrowych, celem utrzymania oczekiwanych parametrów pracy.

Czyszczenie może odbywać się w zakładzie produkcyjnym klienta lub w siedzibie naszej firmy.

Proces laserowego czyszczenia wałków rastrowych zachodzi dzięki wykorzystaniu zjawiska ablacji. Promień lasera dostarcza do każdego kałamarzyka precyzyjnie odmierzoną ilość energii w określonym czasie.

W efekcie skutecznie usuwa zalegające resztki różnych rodzajów farb klejów, lakierów czy silikonów, przywracając pierwotną pojemność kałamarzyków siatki rastrowej.

Czyszczenie wałka może odbywać się:

 • W maszynie drukującej bez konieczności demontażu wałków-in line.
 • Na urządzeniu czyszczącym zintegrowanym z głowicą laserową -umieszczając wałek na specjalnych rolkach.

Czyszczenie gruntowne wałów rastrowych ceramicznych oraz chromowych za pomocą lasera to bezpieczny i efektywny sposób usuwania zanieczyszczeń z każdego wałka rastrowego, bez jakichkolwiek szkodliwych efektów dla wałka czy środowiska.

Skuteczność

Czyszczenie laserem pozwala na skuteczne mycie wałów i tulei rastrowych również o bardzo wysokich liniaturach (do 800 l/cm). Laser usuwa zanieczyszczenia siatki rastrowej, których nie sposób usunąć innymi metodami: metodą ultradźwiękową, proszkową a nawet z użyciem silnej chemii myjącej.

Ekologia

Laser jest najbardziej przyjaznym dla środowiska systemem czyszczącym , dostępnym na rynku. Nie wymaga wykorzystania środków chemicznych ani wody. Nie pozostawia żadnych odpadów chemicznych, a jedynie niewielką ilość pyłu, która jest odbierana przez wbudowany system ssący wyposażony w filtr HEPA. Laser jest energooszczędny (zasilanie 230 V).

 

Atrakcyjna cena

Pomimo tak wielu zalet metoda laserowa, ze względu na swoją wydajność oferowana jest w cenach porównywalnych do innych metod. Nasi Klienci mogą cieszyć się najnowszą technologią, nie wydając przy tym fortuny.

Bezpieczeństwo

Mycie wałków za pomocą lasera jest bezdotykowe, nie wymaga użycia substancji ściernych, czy chemicznych, a regulowane parametry pracy lasera umożliwiają optymalizację procesu.  Oferowane przez GRAW czyszczenie laserowe jest całkowicie bezpieczne dla aniloksów i nie powoduje żadnych zmian właściwości fizycznych  powierzchni ceramicznej. Metoda laserowa jest zgodna z międzynarodowymi przepisami bezpieczeństwa (oznakowanie CE).

Szybkość

Nasza nowa generacja lasera pozwala czyścić wałki jeszcze szybciej. Krótki czas czyszczenia pozwala zminimalizować przestoje maszyn i zwiększyć wydajność produkcyjną naszych klientów.

Przykładowe czasy czyszczeń (pojedynczego przejścia lasera):

Mark Andy P3 13” (wymiary 13,375” x 2,916”) –  3 min

Soma Optima (wymiary 900 x 127,34  mm) –  13 min

Bobst Masterflex   (wymiary 2160 x 216,10 mm) –  52 min

* W przypadku bardzo zanieczyszczonych wałków może być wymagane kilkukrotne przejście lasera. Zamawiając usługę czyszczenia w GRAW masz pewność, że czyścimy aż do uzyskania pożądanego efektu. Płacisz za pełną usługę a nie za pojedyncze przejście wiązki lasera.

Dlaczego warto zlecić czyszczenie naszej firmie?

 • Największe doświadczenie w czyszczeniu laserowym na polskim rynku poligraficznym.
 • Czyszczenie do momentu osiągnięcia nominalnej pojemności siatki rastrowej.
 • Termin realizacji dostosowany do Twoich potrzeb.
 • Natychmiastowa reakcja – możliwość szybkiego przyjazdu do klienta.
 • Mobilność urządzenia – możliwość przemieszczania po terenie zakładu bez potrzeby używania wózka widłowego.
 • Konsultacja w zakresie doboru parametrów aniloksów.
 • Program pielęgnacji zespołów farbowych z pełnym zabezpieczeniem w środki myjące do bieżących czyszczeń.

Co zawiera usługa czyszczenia laserowego przez GRAW?

Profesjonalną obsługę

Nasz operator lasera Bartosz – Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie aby usługa była jak najbardziej efektywna, skupiając się na uzyskaniu nominalnej pojemności aniloksa przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie

Firma Graw jest ubezpieczona na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń skutkujących startami finansowym Zleceniodawcy  spowodowanymi np.uszkodzeniami aniloksów  w trakcie transportu, montażu i demontażu z maszyny i innymi związanymi z wykonywaniem usługi na kwotę do 200 000 złotych.

Raport zdjęciowy

Po każdym czyszczeniu laserowym wykonujemy raport, zawierający zdjęcia siatki rastrowej z mikroskopu przed i po czyszczeniu. Dzięki wykorzystaniu dedykowanego sprzętu optycznego wykonywane zdjęcia są odpowiednio doświetlone. Wysoka jakość pozwala na zdiagnozowanie stanu ceramiki, stwierdzenie koloru stosowanego w druku medium itp. Obraz nie jest przetworzony na zdjęcie cyfrowe z którego możemy odczytać jedynie „symulowany przez urządzenie kształt struktury rastrowej”.

Pomiar pojemności farbowej siatki rastrowej

Na życzenie klienta wykonujemy również pomiar pojemności farbowej metodą planimetryczną, polegającą na rzeczywistym pomiarze pojemności siatki rastrowej poprzez wypełnienie jej odpowiednim medium w określonej ilości i pomiarze powierzchni, która została wypełniona. Jest to sposób pomiaru najbardziej zbliżony do rzeczywistego wykorzystywania pojemności aniloksa podczas druku.

Kwestie techniczne

Urządzenie czyszczące wymaga zasilania elektrycznego (230V).

Mobilność urządzenia pozwala na przemieszczanie się po terenie hali bez użycia dodatkowych wózków czy podnośników. W przypadku planowania czyszczenia w oddzielnej od hali produkcyjnej przestrzeni -wymagany jest profil wjazdowy do pomieszczenia o szerokości od 150cm.

Bezpieczeństwo

Laser  wyposażono w 2 systemy zabezpieczające, których zadaniem jest wyłączenie źródła emisji promienia lasera w przypadku zatrzymania ruchu głowicy i czyszczonego aniloksa.

Zasięg pracy światłowodem do 12m pozwala na oddzielenie głowicy lasera od jednostki stacjonarnej i wykonanie czyszczenia in-line  w maszynie drukarskiej.

Zainteresowała Cię nasza usługa?

Zapraszamy do kontaktu! 

jaroslaw.gawel@graw.pl
tel.: 797 891 179

  * Pole wymagane