Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Jak dbać o aniloksy w druku – wskazówki i najlepsze praktyki – część 1

Jak dbać o aniloksy w druku – wskazówki i najlepsze praktyki – część 1

Wałki rastrowe, nazywane przez niektórych sercem maszyny drukującej odgrywają kluczową rolę w procesie druku, szczególnie w technologii fleksograficznej. Ich odpowiednia konserwacja jest niezbędnym elementem, aby przez wiele lat cieszyć się perfekcyjnymi wydrukami. W poniższym artykule omówimy, jak efektywnie dbać o wałki i tuleje rastrowe, aby zapewnić ich długotrwałą wydajność i doskonałe rezultaty drukowania.

Regularne czyszczenie

O tym nie da się nie wspomnieć w pierwszej kolejności. Podstawowym elementem dbania o cylindry rastrowe jest regularne czyszczenie. Podczas pracy mogą one zbierać pył, farbę i inne zanieczyszczenia, co skutkuje zapychaniem kałamarzy, zmniejszeniem transferu farby i ogromnym wpływem na jakość druku. Mnogość dostępnych na rynku metod czyszczenia i środków czystości może jednak przyprawić drukarza o ból głowy.

JAKĄ METODĘ CZYSZCZENIA WYBRAĆ?

My od wielu lat wyznajemy zasadę, że najważniejsze jest dopasowanie środków myjących do indywidualnych potrzeb – rodzaju farby, zastosowania, doświadczenia drukarza, który wykonuje czyszczenie oraz częstotliwości mycia. Stosowanie delikatnych środków czyszczących i miękkich materiałów do czyszczenia jest kluczowe, aby uniknąć uszkodzeń cylindrów rastrowych.

Z reguły cały proces utrzymania czystości wałków możemy podzielić na czyszczenie bieżące oraz gruntowne. Czyszczenie bieżące powinno odbywać się każdorazowo po zmianie pracy i wymianie aniloksów. Po zdjęciu wałków i tulei rastrowych z maszyny powinny zostać natychmiast umyte łagodnym środkiem myjącym. Często są to środki uniwersalne, za pomocą których możemy wyczyścić zarówno aniloksy ceramiczne, chromowane, wałki gumowe, płyty drukowe, komory raklowe i cały układ farbowy.

W swojej ofercie posiadamy urządzenia myjące Recyl ultradźwiękowe oraz ciśnieniowe do mycia wałków rastrowych i części maszyn. Ich zastosowanie wraz z dedykowanym płynem myjącym Recyl W200 przynosi oczekiwane rezultaty.

METODY MYCIA BIEŻĄCEGO ANILOKSÓW JEST KILKA:

  1. Mycie manualne za pomocą płynu lub żelu myjącego i dedykowanej szczotki (szczotki stalowej do wałków ceramicznych, mosiężnej do wałków chromowanych, z włosia naturalnego do klisz fotopolimerowych). Proces ten nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu myjącego, jednak wymaga poświęcenia czasu operatora oraz minimalnego doświadczenia.
  2. Mycie w układzie zamkniętym – polega na zalaniu układu farbowego odpowiednim roztworem dedykowanego płynu i wody. Podczas tego procesu myte są wszystkie elementy mające styczność z farbą w procesie druku. Proces wygodny i bezpieczny, jednak wymaga przestoju maszyny.
  3. Mycie w myjkach automatycznych – ciśnieniowych lub ultradźwiękowych z wykorzystaniem roztworu dedykowanego płynu myjącego. Proces mycia zazwyczaj trawa od kilku do kilkudziesięciu minut. Jest to bardzo wygodna metoda, która pozwala usprawnić proces narządu maszyny, dzięki minimalnej ingerencji operatora w proces mycia wałków.

Należy jednak pamiętać, że są to metody mycia bieżącego. Im dokładniej i regularniej są wykonywane, tym w lepszej kondycji są nasze aniloksy, jednak od czasu do czasu niezbędne jest wykonanie tzw. „resetu” wałków i przywrócenie ich pojemności nominalnej. 

MYCIE GRUNTOWNE WAŁKÓW I TULEI RASTROWYCH

Metody gruntowne pozwalają na usunięcie zabrudzeń, które nie zostały usunięte podczas mycia bieżącego – często są to zaschnięte, zalegające w kałamarzach siatki rastrowej złogi farb i lakierów niewidoczne gołym okiem. Mycie gruntowne powinno zostać wykonane co około 6 miesięcy. W celu usunięcia takich zabrudzeń najskuteczniejszą metodą jest wykonanie czyszczenia laserowego.

Czyszczenie wałków rastrowych specjalistycznym laserem  pozwala na usunięcie 100% zanieczyszczeń i przywrócenie nominalnej pojemności siatki aniloksa. Wykorzystanie lasera o zmiennych parametrach, dopasowanych indywidualnie do wałka rastrowego nie stanowi jakiekolwiek zagrożenia dla powierzchni chromu czy ceramiki. Metoda ta dzięki braku użycia wody czy chemii stanowi najbardziej bezpieczną i ekologiczną obecnie metodę czyszczenia.

Jak widać temat nie jest taki prosty jak by się mogło wydawać i nie ma jednej złotej metody na czyszczenie wałków rastrowych. Najważniejsza jest tutaj regularność, działanie według harmonogramu mycia oraz regularne sprawdzanie stanu wałków pod mikroskopem.

Część druga artykułu, poświęcona konserwacji i przechowywania wałków rastrowych wkrótce.

Jeśli chcesz sprawdzić Twój proces mycia, przetestować nowe produkty lub wprowadzić harmonogram czyszczeń w Twojej drukarni  skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci ułożyć proces w sposób skuteczny, ekonomiczny i bezpieczny.

Jarosław Gaweł

jaroslaw.gawel@graw.pl

tel. 797 891 179

Powiązane produkty