Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Mycie Ultradźwiękowe Wałków Rastrowych w Druku Fleksograficznym

Mycie Ultradźwiękowe Wałków Rastrowych w Druku Fleksograficznym

Mechanizm działania metody ultradźwiękowej

Zanurzmy się w detale

W świecie druku fleksograficznego, każdy detal ma znaczenie. Czystość wałków rastrowych jest kluczowa dla osiągnięcia perfekcyjnych wydruków. W niniejszym artykule zgłębimy technikę mycia wałków rastrowych przy użyciu metody ultradźwiękowej.

Metoda ultradźwiękowa opiera się na zjawisku fal dźwiękowych o częstotliwości wyższej niż 20 000 Hz, co jest poza zakresem słyszalności dla ludzkiego ucha. Generowane przez specjalne przetworniki fale ultradźwiękowe w roztworze wody i dedykowanego płynu, powodują powstanie efektu kawitacji i co za tym idzie krótkotrwałych mikro-pęcherzyków przy powierzchni wałków rastrowych. Ich implozja generuje mikro-fale uderzeniowe, skutecznie usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Metoda ta jest dodatkowo skuteczna ponieważ odpowiednio dobrany płyn myjący „zmiękcza” zaschnięte elementy farb i lakierów wspomagając fizyczny efekt mycia.

W swojej ofercie posiadamy myjki ultradźwiękowe o stałej kontroli mocy i częstotliwości ultradźwięków w trzech rozmiarach. 

Osiągnij najwyższą jakość druku

Proces ultradźwiękowy dosłownie sięga tam, gdzie część innych metod może zawodzić. Mikro-pęcherzyki docierają do najmniejszych kałamarzy na powierzchni aniloksów, eliminując nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Czyste kałamarze siatki rastrowej gwarantują odpowiednie przenoszenie farby, co skutkuje najwyższą jakością druku. Z tego powodu coraz więcej drukarni decyduje się na zastosowanie technologii ultradźwiękowej w bieżącym myciu zamiast metody manualnej. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że te tak jak i inne urządzenia myjące należy traktować jako narzędzia do czyszczenia okresowego i bardzo ważne jest aby wałki czy tuleje rastrowe były czyszczone regularnie. Wtedy dopiero proces ten jest w pełni przewidywalny i kontrolowalny.

Mycie ultradźwiękowe krok po kroku:

  1. Demontaż wałków z maszyny
  2. Inspekcja wałków rastrowych – badanie pod kątem uszkodzeń siatki rastrowej.
  3. Włożenie wałków do urządzenia zalanego roztworem wody z dedykowanym płynem czyszczącym dostosowanym do pracy w myjkach ultradźwiękowych.
  4. Uruchomienie procesu mycia.
  5. Opłukanie i osuszenie wałków (niektóre urządzenia oferują te procesy jako element automatycznego cyklu myjącego).
  6. Kontrola jakości.

Korzyści czyszczenia ultradźwiękowego:

✔️ Precyzja i skuteczność

Metoda ultradźwiękowa radzi sobie z usuwaniem nawet najtrudniejszych zanieczyszczeń, takich jak pozostałości farb czy klejów, które mogą być trudne do usunięcia tradycyjnymi środkami.

✔️ Oszczędność czasu i kosztów

Proces ultradźwiękowy jest jedną z szybszych metod mycia okresowego aniloksów –  cykl mycia trwa kilkanaście minut, skracając czas przestoju maszyny i zwiększając efektywność produkcji. Nie wymaga ingerencji drukarza, wałki lub tuleje myją się pomiędzy wykonywaniem innych procesów przygotowawczych lub podczas druku z wykorzystaniem innych aniloksów. Urządzenia myjące zużywają minimalne ilości energii, wody i płynu myjącego, który może być wykorzystany wielokrotnie.

✔️ Bezpieczeństwo operatora

Zastosowanie bezpiecznych, dedykowanych środków chemicznych, wolnych od lotnych związków organicznych, substancji toksycznych i mutagennych, zamiast środków na bazie rozpuszczalnika przyczynia się nie tylko do poprawy stanu wałków rastrowych ale także a może i przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa operatora.

✔️ Bezpieczeństwo i dłuższa żywotność aniloksów

Możemy spotkać się wieloma różnymi opiniami i mitami na temat bezpieczeństwa tej metody. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że metoda ta jest całkowicie bezpieczne, oczywiście jak każda metoda tylko jeśli zachowamy wszystkie niezbędne warunki. Jakie to są warunki – urządzenie myjące jest sprawne, mamy odpowiedni płyn w odpowiednim stężeniu oraz aniloks jest w nieuszkodzony i dobrej kondycji. Są to oczywiście warunki które mają zastosowanie w KAŻDEJ metodzie mycia wałków i tulei rastrowych. Niektórzy producenci myjek ultradźwiękowych zwiększają częstotliwość aby urządzenie było w stanie sprostać naprawdę poważnym zabrudzeniom w rozsądnie krótkim czasie. Zalecamy jednak zdecydowanie skoncentrować się na regularności aby jak najrzadziej korzystać z bardziej siłowych rozwiązań. REGULARNE stosowanie metody ultradźwiękowej i utrzymanie aniloksów w czystości przekłada się na dłuższą trwałość wałków i tulei, co z kolei przynosi oszczędności w postaci redukcji kosztów regeneracji. Natomiast zautomatyzowanie tego procesu i ograniczenie czynnika ludzkiego w procesie znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

W myjkach ultradźwiękowych zaleca się stosowanie dedykowanych środków myjących – W200 lub NW Alusafe (do wałków z elementami aluminiowymi). Takie połączenie zapewnia nie tylko skuteczność, ale także pełne bezpieczeństwo procesu. 

Chcesz zobaczyć działanie myjki na żywo?

Bezpłatnie wyczyścimy Twoje aniloksy!

Umów się z nami na bezpłatne pokazowe czyszczenie w Twoim zakładzie lub demonstrację live online.

Mateusz Prus

M +48 784 977 908

mateusz.prus@graw.pl

Produkty powiązane: